İLETİŞİM

İZMİR DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI İHTİSAS KULÜBÜ (İDADİK)

Adnan Kayatepe ve 16 arkadaşı tarafından 1986 yılında Türkiye'de dernek statüsünde kurulan ilk dağcılık kulübüdür. Bir spor kulübü olmanın bilinci ile dağcılık ve doğa sporlarında ihtisaslaşmayı, Türk gençlerini en iyi şekilde dağ ve doğa sporları içinde fiziksel, zihinsel ve toplumsal yönden eğitip ülkesine, topluma yararlı ve sağlıklı birer birey olarak katılmalarını sağlamayı amaç edinmiştir.
 
Bugüne kadar 3 bin 300 kişinin yolunun kesiştiği İDADİK, ülkemizde dağcılığın gelişmesi ve yaygınlaşması için pek çok ilke imza atmıştır. Ülkemiz dağcılığına yaz ve kış eğitimlerini tamamlamış 500'den fazla sporcu ile yüksek irtifa dağcılığı rehberliği yapabilecek nitelikte çok sayıda lider ve rehber kazandırmıştır.
 
Her yıl yurdumuzun önemli zirvelerine kış ve yaz tırmanışları ile trans etkinlikleri düzenleyen kulübümüz, yürüyüş sezonu olan kasım – mayıs aylarında her hafta sonu İzmir çevresinde, kısa ve uzun parkurlarda konukları ve üyelerinin katıldığı yürüyüşler organize etmektedir.
 
Ayrıca Geleneksel Kış Dağcılık Şenliği ile yurdun dört bir yanından dağcı ve doğaseverler ile İzmir dağcılarını, Ödemiş Bozdağ’da buluşturmaktadır.
 
Kulübün bugüne kadar tırmanış gerçekleştirdiği yurt dışı zirveler ise şunlardır: Sabalan ve Demavend - İran, Peak Lenin - Kırgızistan, Klimanjaro - Tanzanya, Mustag Ata - Çin, Mont Blanc - Fransa, Musalla - Bulgaristan, Olimpos - Yunanistan, Fuji – Japonya,  Kazbek - Gürcistan, Elbruz - Rusya, Matterhorn, Mönch – İsviçre, Khan Thengri  - Kırgızistan ve Korjenevskaya , Komunizma - Tacikistan’dır.
 
Çeşitli sosyal ve çevresel projeler de gerçekleştiren kulüp, 2009 yılında "Hayata Dönüşüm Yolunda Zirvelere Pedal Basmak" etkinliğinde Doğu Beyazıt - İzmir parkurunda 7 sporcusu ile 2000 km’yi bisikletle geçip 6 zirveye (Ağrı, Esence, Erciyes, Hasan, Sultan, Bozdağ) çıkmış, böylece organ bağışı için kamuoyu yaratmayı hedeflemiştir. 2012 yılında da bu projenin devamı niteliğinde “Hayata Dönüşüm Yolunda Pedalla Avrupa Zirvelerine” etkinliğinde 8 sporcu, 2500 kilometrelik etabı bisikletleriyle geçmiştir. Güzergâhları üzerindeki 8 ülkenin en yüksek zirvesine tırmanan sporcular, kamuoyunun dikkatini bu noktaya çekmeyi de başarmıştır.

İzmir’in doğa sporlarına uygun iklim ve coğrafyasını değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Efes - Mimas Yolu” projesi, İzmir ve çevresinde tarihi ve doğal güzellikleri kapsayan, özlemle beklenen bir çalışma olmuştur. İzmir’in en eski ve deneyimli dağcılık kulübü olarak İDADİK de yerel kulüplerin katkılarına açık olan bu projede yer almıştır.  
 
Web: www.idadik.org
GSM: 0 541 421 30 90