MAVİ ROTA

ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ

Çalışmalarını Türkiye çapında sürdüren Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, 2000 yılında İzmir’de kurulmuştur. Ocak 2015 itibarıyla ülke genelinde 9 şube ve 13 temsilciliğe sahip olan kulübümüz, Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) ve Uluslararası Dağcılar Birliği (Internatıonal Mountaıneering and Climbing Federation-Unıon Internatıonale Des Asscıatıons d’Alpınısme - UIAA) üyesidir.

Üyelerimiz, yıllık programlarımız dâhilinde yurdumuzun hemen hemen tüm dağlarına ve yurt dışındaki birçok zirveye tırmanış organizasyonları yapmaktadır.
Dağcılığı bilimsel anlamda geliştirmeyi hedefleyen kulübümüz, eğitimi ön planda tutmaktadır. Temel ve gelişmiş düzeyde eğitimler verilmekte, gençlerimizin dağcılık sporuna ilgi duyması teşvik edilmektedir.

Her biri birer doğa savunucusu ve koruyucusu olan Zirve Dağcılık üyeleri, bu sorumlulukla etki çalışmalar yürütmektedir.

Amaçlarımız:

Yurdumuzda dağcılığın gelişmesini sağlamak.
Yurt içi ve dışında, dağcılık ve doğa sporları kulüpleriyle işbirliği yapmak.
Dağcılık ruhu ve geleneklerini korumak.
Güvenli ve etik dağcılığı geliştirmek.
Toplumla birlikte doğanın, kültürlerin ve çevrenin korunması için çalışmalar yapmak.

Faaliyet alanlarımız:

• Dağcılık
• Doğa yürüyüşleri
• Spor tırmanış
• Yamaç paraşütü
• Oryantring
• Mağaracılık
• Bisiklet
• Kamp etkinlikleri
• Eğitimler

Zirvelerin özgürlüğünde el ele…

Adres: Kıbrısşehitleri Caddesi, 1452 Sokak (Can Yücel Sokağı), No: 2/2, Alsancak, İzmir Tel: 232 464 09 53
Web: www.zirvedagcilik.net

“Binlerce yıllık parmak izlerine dokunduk”
Uygarlıkların beşiğidir, Anadolu. Tarihin akışı içinde birçok uygarlık doğmuş, boy vermiş, gelmiş, erimiş, gelişmiş, büyümüş burada.
Anadolu’nun binlerce yıllık rengârenk mozaiğinin eşsiz taşlarından biridir, İyonya. Özgün bir Anadolu sentezidir ve ışıl ışıl parlamaktadır, geçmişten bugüne…
Biz de İyonya’da yola çıktık. İyonya’nın taşlı, topraklı, ışıklı yollarında yürüdük. Ephesos’ta Artemision’dan başladık yürümeye. Oradan Notion’a, oradan da Klaros ve Kolophon’a, sonra Lebedos kumsalına ulaştık. Önce Artemis’i, sonra Apollon’u, Zeus’u tapınaklarında ziyaret ettik. Klaros’ta kâhinleri dinledik; onların kehanetleriyle düşlere daldık. Dağlardan, derelerden, kırlardan, ormanlardan geçtik. Yol boyunca onlarca nymphe ile karşılaştık.

Ephesos’ta Heraklitos’u, Miletos’ta Thales’i, Anaksimenes’i ve Anaksimandros’u, Anaksagoras’ı selamladık. Onları dinledik, sorguladık ve birlikte düşüncelere daldık. Ephesos’ta Heraklitos’u dinledik. “Her şey akıyor, aynı nehre iki defa giremezsin çünkü akan su aynı su değildir. Her şey her an değişmekte ve biz önceki biz değiliz” demişti 2600 yıl önce. 

Biz de Efes’ten Mimas’a İyonya yollarında devindik, karıştık, değiştik, aydınlandık ve geliştik. İyonya’da Efes’ten Mimas’a uzanan bu güzellikler, bu müthiş geçmiş içinde binlerce yıllık parmak izlerine dokunduk. Havasını soluduk, İyonya’ya karıştık.

Bu müthiş geçmişi ve doğayı adım adım bize yaşatan, solutan, bu çalışmayı planlayan ve bizlerle paylaşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’na, belediyeden koordinatörümüz Sayın Ertuğrul Tugay’a, ekip arkadaşlarına, omuz omuza çalışan İzmir dağcılık ve doğa sporları kulüplerine çok teşekkür ederiz. Sağ olun. Elinize, ayağınıza, yüreğinize  sağlık...

Zeki Varol